Learning Management System (LMS)

LMS Nedir ve Ne İşe Yarar?

LMS sıradan eğitim yöntemlerinin aksine eğitimin uzaktan yapılmasını sağlayan bir web yazılımıdır. LMS kullanmanın faydalarının ne denli yüksek olduğunu bu yazımızda bulabilirsiniz.

Cinema8 Blog - LMS nedir? Temel İşlevleri ve Özellikleri 2

Learning Management System’in Temel Bileşenleri

Learning Management System son zamanlarda e-öğrenme sistemine olan talebin artışı ile birlikte sık sık karşımıza çıkmaktadır. Learning Management Systemi anlamak, bize katacağı faydaları en doğru biçimde kavramamız gerekmektedir. LMS’e yatırım yapmadan önce, bu yatırımı yapmak ne kadar doğru olacak? LMS’e yatırım yapmanın bize sağlayacağı faydalar nelerdir? LMS gibi online bir platform yerine daha manuel bir oluşum yeterli olacak mıdır?  gibi sorularınız olacaktır. Bu yazımızda tüm bu sorularınızın yanıtını bulacak yeni bir LMS programının sizin için doğru olup olmadığına karar verebileceksiniz.

LMS’in Temel İşlevi Nedir?

LMS’in görevi organizasyonların amaçlarına, hedeflerine, eğitim stratejilerine göre değişkenlik göstermektedir. Fakat yaygın olarak online eğitim girişimlerini yaymak, bunları sistemli bir hale getirmek, takip etmek ve raporlamak için kullanılmaktadır. 

LMS’i dilediğiniz tüm bilgileri yükleyebileceğiniz, bunların takibini yapabileceğiniz bir online depo gibi düşünebilirsiniz. Kullanıcılar, kullanıcı adı ve şifreleri ile dilediği zaman dilediği yerden bu online eğitim kaynaklarına kolaylıkla erişebilmektedir.

Self-hosted(OnPromise) LMS için, kullanıcıların LMS yazılımını sabit disklerine yüklemiş olmaları veya şirketin server’ına erişimi olmalıdır. Kurulum seçeneği ne olursa olsun, LMS kullanıcıları ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; LMS’i kullanan online eğitim kurslarına katılıp online eğitim gören kullanıcılar ve bilgi paylaşan ve online eğitim içeriğini güncelleyip LMS platformunda eğitime katılanları gören takip eden raporlayabilen admin kullanıcılardır. 

LMS'den Kimler Faydalanabilir?

LMS şirketler ve eğitim kurumları için oldukça faydalıdır. Şirketlerde verilmesi gereken eğitimler bu platform ile kolayca yapılabilmektedir. Şirketler çalışanlarına, bayiliklerine ve müşterilerine bu platform ile kolayca eğitim verebilmektedir. Birbirinden farklı gruplara hitap ettiği için kullanacağınız LMS’i seçmeden önce organizasyon ve eğitim ile ilgili hedeflerinizi belirlemeniz oldukça önemlidir.

LMS Dağıtım Seçenekleri

1.    Bulut Tabanlı (SaaS):

LMS platformları bir bulut sitemi üzerinde kayıtlıdır. LMS’i sağlayan şirket bu sistemi korumakta aynı zamanda gelecek tüm güncelleştirmeleri ve teknik iyileştirmeleri de yapmaktadır. Bu online sistemde eğitim alanlar ve ortak olarak çalışanlar sisteme kullanıcı adları ve şifreleri ile giriş yapmaktadır. Bunun için ekstradan herhangi bir yazılım kurmanız gerekmediği için istediğiniz zaman LMS’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

2.    Self-hosted (Kendini Barındırma)

LMS satıcısı, sitelerinden doğrudan indirmeyi önerebilir veya fiziksel yazılım diskleri istemeniz gerekir. Ancak, daha çok birincisi yaygındır. Kendinden barındırılan (self-hosted) LMS platformları daha fazla kontrol ve özelleştirmeye izin verir.  Genellikle güncellemeler için ödeme yapmanız gerekmesi ve sistemin IT bilgisinin gerekmesi dezavantajları arasındadır.

3.    Masaüstü uygulaması

LMS masaüstüne yüklenebilmekte, masaüstü uygulamalarında birden fazla cihazla erişim olanağı sağlamakta, bu da tüm e-learning ekibinizin beraber çalışabilmesini kolaylaştırmaktadır.

4.    Mobil uygulama

LMS’in kullanıcılar için beki de en önemli kolaylıklarından biri mobil cihazlar üzerinden her zaman ve her yerden kolayca erişilebilir olmasıdır. Online eğitim içerikleri yükleyebilir, öğrenicilerin online eğitim girişimlerini takip edebilirsiniz.

LMS Kullanabilecek Müşteri Profilleri

a.    Büyük İşletmeler

Büyük işletmeler, yüzlerce veya binlerce çalışanını izlemek için LMS kullanabilir, küresel online eğitim girişimlerini uygularlar. Bazı durumlarda, genişletilmiş kurumsal özellikleri bile içerebilmekte ve bu sayede bayiliklerini ve satış kanallarını döngü içinde tutabilirler.

b.    Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ)

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, insan kaynağını daha az kullanabildikleri için LMS’ten faydalanmaktadır. LMS işletmenizin değişen eğitim ihtiyaçlarına da orantılı olarak uyum sağlamaktadır. 

c.    Serbest Çalışanlar

LMS platformları birden çok müşteri ile çalışan veya danışmanlık yapan e-learning serbest çalışanları için oldukça faydalı olmaktadır. Bu Öğrenme Yönetim Sistemi ile tek başınıza hareket etmenize yada uzak bir e-learning ekibi ile çalışmanızı sağlayabilecek olan araçlara sahip olabilirsiniz.

LMS Lisans Türleri

a.    Açık kaynak

Açık kaynak LMS çoğunlukla ücretsiz ve online tabanlı olmaktadır. İhtiyaçlarınızı karşılamak için kaynak kodunu değiştirebilirsiniz. Buna ek olarak, birçok açık kaynak seçeneğinin etkin online toplulukları vardır, bu da bir sorunla karşılaşırsanız ipuçları ve sorun giderme yardımı alabileceğiniz anlamına gelir. Bunun dezavantajı, tipik olarak bir dereceye kadar programlama deneyimine sahip olmanız gerekir.

b.    Ücretsiz lisans

Genellikle açık kaynaklı sistemler başta olmak üzere birçok ücretsiz LMS seçeneği bulunmaktadır. Fakat herhangi bir programlama yeteneğiniz ve yetkinliğiniz yok ise bir IT personeline ihtiyaç duyabilir, lisans ve aylık ücretlerde tasarruf ettiğiniz parayı burada IT personeliniz için harcayabilirsiniz. Ayrıca, LMS den en iyi şekilde yararlanmak için dik bir öğrenme eğrisi ile uğraşmanız gerekebilir.

c.    Ücretli lisans

Ücretli LMS için aylık veya yıllık ücret ödemeniz gerekmektedir. Bazılarında yazılımı doğrudan satın almanıza bile izin verir. Ücretli lisans sizlere daha gelişmiş destek seçenekleri ve kullanıcı dostu özellikler sunmaktadır.

LMS Fiyatlandırma Modelleri

a. Lisanslama

Lisanslama ile LMS fiyatlandırma planında her bir kullanıcı için ödeme yapmak yerine bir lisans ücreti ödersiniz. Bu ücret yıllık olarak yenileyebileceğiniz bir ücret veya ömür boyu sınırsız bir erişime sahip olabileceğiniz açık bir ücret olmaktadır. Bunun yanında, teknoloji geliştikçe gelecekte yedek yazılım da satın almanız gerekecektir.

b.    Abonelik

Abonelik ücreti ile çoğunlukla tüm LMS özelliklerine ulaşmanızı sağlanıp, her bir kullanıcı için ödeme yapmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda, LMS’i sağlayan şirket müşterilerine farklı fiyat aralıkları sunabilmektedir. Örneğin başlangıçta şirketinize 20 kişilik bir kullanıcı alabilir ve şirketin büyümesi veya daha çok kullanıcının olmasını istediğiniz durumlarda gelecekte bu sayıyı arttırabilirsiniz.

c.    Freemium

Bu LMS platformlarında temel özellikler ücretsizdir fakat yeni eklemeler, daha kapsamlı raporlar, güncellemeler ya da yükseltmeler gibi özellikleri istediğiniz takdir de bunlar için ücret ödemeniz gerekmektedir.

LMS Şartnamesi Destek Türleri

a.    SCORM

Bu standartlar seti, e-learning yazma araçlarının ve e-learning içeriğinin LMS ile iletişim kurmasına yardımcı olur. SCORM, araçların e-learning içeriğini pano genelinde paylaşılabilecek şekilde biçimlendirmesine olanak tanır.

b. Tin Can API

Deneyim API'si olarak da bilinen Tin Can spec desteği genellikle SCORM'un takibi olarak görülür. Harici öğrenme etkinliklerine ve bunları izlemeye izin vermektedir. e-Learning kullanıcılarına yerel mobil uygulamaları geliştirme ve bu uygulamaları yayma seçeneğini sağlamaktadır.

c. AICC

Havacılık Endüstrisi CBT Komitesi desteği, LMS ve e-Learning içeriğinin HAC protokolleri aracılığıyla iletişim kurmasını sağlar. Temel olarak, sistem bilgiyi iletmek için bir HTML formuna dayanır, daha sonra LMS bilgiyi metin yoluyla geri gönderir.

d. IMS LTI

Öğrenme Araçları Birlikte Çalışabilirlik (LTI), IMS Global Öğrenme Konsorsiyomu tarafından tanıtıldı. Uzaktan barındırılan uygulamaların yanı sıra web tabanlı e-Learning içeriğindeki uygulamalarda uzmanlaşmıştır.

LMS'in Faydaları

1. Büyük verileri düzenlemekte ve depolamaktadır.

LMS, tüm verilerinizi tek bir yerde toplamanızı sağlamaktadır. Bu sayede öğrenme materyallerinizin korunması ve bunların güncellenmesi basit  bir hale gelmektedir. Aynı zamanda çoğu LMS, gelişmiş bir şifreleme özelliğini barındırmaktadır, bu özellik ile verilerin yanlış kişilere geçmesi konusunda endişe yaşamanız engellenmektedir.

2. Kullanıcıların İlerleme ve Performansını İzlemektedir.

Neredeyse tüm LMS platformlarında yerleşik raporlama ve analitik özellikleri bulunmaktadır. Böylece, online eğitim programınızın çeşitli yönlerini takip edebilirsiniz. Bunun yanında kullandığınız LMS’in yeterli düzeyde raporlama özellikleri yoksa, işlevselliğini artırmak için genellikle eklentiler veya plug-in satın alabilirsiniz. Öğrenen katılımından e-Learning değerlendirme sonuçlarına kadar her şeyi izleyebilirsiniz. Bu sayede modelleri ve eğilimleri tanımlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra LMS grafik ve çizelge gibi görselleştirmeleri de sağlar. 

3. Kaynak Tahsisini Geliştirir

LMS platformlarının online eğitim kaynaklarını daha efektif bir şekilde kullanmanızın birkaç farklı yolu vardır. Her şeyden önce, beklentilerinizi karşılamayan online eğitim programınızın özelliklerini tanımlayabilirsiniz. Düşük katılımlı öğrenenler, genellikle online eğitim modülünü veya aktivitesini yeniden değerlendirmeniz gerektiğinin bir göstergesidir. İkinci olarak, LMS e-learning ekibinizin online eğitim varlıklarını daha hızlı güncellemesine yardımcı olur ve sonrasında, online eğitim kaynaklarını küresel ölçekte dağıtmanızı sağlar. Böylece, kurumsal öğrenenleri tek bir araç kullanarak güncel tutabilirsiniz.

4. Online Eğitim Deneyimini Kişiselleştirir 

Bir LMS yardımıyla şirket öğrenenleri için kişiye göre farklı öğrenme yolları veya online eğitim kaynakları tanımlayabilirsiniz. Böylece, tüm öğrenenler öğrenme hedeflerine, görevlerine ve diğer çeşitli kriterlere göre ihtiyaç duyduğu özelleştirilmiş online eğitim alır.  Bunun yanında Navigasyon açma seçeneği ile kurumsal öğrenenler kendi online eğitim aktivitelerini ve kurslarını seçebilirler. Tüm bunlar, daha efektif online eğitim deneyimlerini ve öğrenen memnuniyetini arttırır. Bunun yanı sıra, gelişmiş bellek koruma ve taahhüt sunar.

5. E-Learning Erişilebilirliğini Artırır

Teknolojinin gelişmesi ve akıllı telefonların herkes tarafından kullanılması modern öğrenenleri de online eğitime doğru yöneltmektedir
LMS, herhangi bir coğrafi konum sınırlaması olmadan online eğitim kursları açmanıza ve bunları takip etmenize olanak sağlar. Sisteme giriş yaptıktan itibaren kurumsal öğrenenler bilgilerini arttırma ve becerilerini geliştirme şansına sahip olurlar

Yeni LMS'iniz için Aranan En Önemli Özellikler

1. Raporlar ve Analizler

Online eğitimlerinizin hedeflediğiniz doğrultuda olup olmadığını herhangi bir düzenlemeye gerek olup olmadığını belirlemek için bunları izlemeniz gerekmektedir. Online eğitimleriniz öğrenenlere ihtiyacı olan bilgileri verebiliyor mu? Öğrenenler online eğitimlerinizi izliyor mu, bu eğitimlere karşı ilgili mi? Gibi sorularınızı LMS’nizde bulunan raporlama sistemi ile görebilir, eğitimlerinizi birey ve grup seviyesinde izleyebilirsiniz. Bu analizler ve raporlar otomatik olarak mailinize gelecektir.

2. Duyarlı Tasarım

Çok platformlu online eğitim kaynakları, herkese bilgisayar, tablet veya akıllı telefonlar üzerinden online eğitim kursunuzdan yararlanma fırsatı vermektedir. 

Bu nedenle, LMS'iniz duyarlı olmalı ve farklı kesme noktaları içeren bir ana düzen oluşturmanıza olanak tanımalı. LMS, kullanıcıların cihazına göre online eğitim kursunun en uygun sürümünü otomatik olarak görüntüler. Örneğin, görüntüleri boyutuna göre küçültür böylece akıllı telefonun tüm ekranını kaplamaz. İdeal olarak, başlatmadan önce her sürümün ön izlemesini görebilir ve gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra öğrenenler içerikleri indirebilmeli ve internetlerinin mevcut olmadığı durumlarda çevrimdışı görüntüleme gerçekleştirebilmelidir.

3. Sezgisel Kullanıcı Arayüzü

E-learning ekibiniz kullanıcı ara yüzünü rahatça kullanıyor ve LMS platformunda rahatça gezinebiliyor olmalıdır. Seçtiğiniz LMS eLearning ekibinizin yetenekleri ile uyumlu olabilecek, eğitimlere erişimini kolaylaştıracak bir ara yüze sahip olmalıdır. Tüm bunların olması için de hangi platformu kullanacağınıza karar vermeden önce ihtiyaç ve yetkinliklerinizi belirlemeniz oldukça önemlidir, aynı zamanda size en uygun platforma karar verirken ücretsiz demoları kullanmak da karar verebilmenize yardımcı olacaktır.

4. Destek Hizmetleri

LMS satıcıları sizlere farklı destek hizmetleri sunmaktadır. Bu yüzden, eLearning ekibinizin deneyimlerine ve aracın karmaşıklığına bağlı olarak ihtiyacınız olan yardım çeşidini belirlemeniz gerekir. Örneğin, profesyonel olmayan eLearning ekipleri sistemi etkin bir şekilde kullanmak için daha kapsamlı bir desteğe ihtiyaç duyabilirler. Birçok LMS satıcısı, online eğitim derslerine, kılavuzlara ve ipuçlarına ek olarak diğer kullanıcılarla bağlantı kurmanıza olanak tanıyan online görüşmelere de ev sahipliği yapar. Eğitim teknolojisine doğrudan erişim sağlayan ücretsiz bir numara gibi daha gelişmiş seçeneklere ihtiyaç duyarsanız, ek destek hizmetleri için ödeme yapmanız gerekebilir.

5. eLearning Değerlendirme Araçları

Farklılıkları belirlemek ve gerektiğinde müdahale etmek için kurumsal öğrenenlerinizi düzenli olarak ölçmeniz ve değerlendirmeniz gerekir. Bunun için de LMS birbirinden farklı eLearning değerlendirme yöntemlerini destekleyebilmelidir. Birçoğu, eLearning şablonları gibi yerleşik eLearning değerlendirme araçları bile sunmaktadır. Son olarak, eLearning değerlendirme takibine  adanmış LMS raporları olmalıdır.

6. Oyunlaştırma Özellikleri

Çalışanlarınızı online eğitim kurslarınıza aktif olarak çekmek için onları özendirebilmeniz motive edebilmeniz gerekebilir. Oyun mekaniği ile onlara ihtiyaç duydukları motivasyonu rozetler, puanlar ve skor tabloları ile verebilirsiniz. Yerleşik oyunlaştırma özelliklerine sahip bir LMS ile bu ödülleri kolayca dahil edebilir bu sayede çalışanların ilgisini çekebilir ve motivasyonunu arttırabilirsiniz.Cinema8 interaktif video platformu ile kendi e-Learning içeriklerinizi oluşturabilir, SCORM çıktı alıp kendi LMS inize embed edebilirsiniz. Ayrıca sürükle bırak araçları ie kendi oyunlaştırılmış eğitim videolarınızı  ​​​yapabilirsiniz.

7. Uyumluluk ve Sertifikasyon Desteği

Şirket politikası ve online uyumluluk eğitimi veren, yanısıra bireysel beceri ve performans boşluklarını izleme yeteneği gibi daha gelişmiş sertifika özelliklerine ihtiyaç duyan kuruluşlar için önemli bir özelliktir. Ayrıca, bir denetim durumunda LMS kayıtlarına da başvurabilirsiniz, bunlar ihlalleri ve para cezalarını önlemeye yardımcı olur.

8. Sosyal Öğrenme Desteği

Sosyal öğrenme kurumsal öğrenenlere çalışma arkadaşları ile etkileşim kurma ve birbirileri ile deneyimlerini paylaşma olanağı sağlamaktadır. Birçok LMS sosyal medya araçlarına entegre özelliktedir. Online tartışma katılımını izleme veya eLearning kursunuza bir haber akışı ekleme gibi özelliklerle bunları sağlayabilirsiniz.

9. Yerelleştirme

Bazı LMS'ler, online eğitim kursunun uygun sürümünü otomatik olarak görüntüleyen coğrafi konum özelliklerini içermektedir. Bu sayede dünya çapında online eğitim kaynakları sunmayı planlayan kuruluşlar için çok dilli destek sağlanmaktadır. 

Bunlar sadece temel LMS bileşenleridir ve hepsine uyan tek bir LMS yoktur. Her kuruluşun kendine özgü eğitim ihtiyaçları ve belirli bir bütçe kısıtlaması olduğundan gereksinimlerinizi karşılayan ve hem kurumsal öğrenenlerinize hem de bütçenize fayda sağlayan LMS'yi bulmak için bir takım hazırlıklar yapmanız gerekmektedir.

Eğitim ihtiyaçlarınızı karşılamak, eLearning eğitimine başlamak için bir LMS uygulamak her kuruluş için oldukça önemlidir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber iletişim yöntemlerimizde buna uyum sağlamaya ihtiyaç duymaktadır. Şirketlerde departmanlarda eğitim ihtiyacı olmakta ve verilen eğitimlere katılımların yüksek olması gerekmektedir. Fakat sadece eğitim vermiş olmanız yeterli olmamakta aynı zamanda eğitime katılanların gelişimlerini izemeniz ve bunu raporlayabilmeniz oldukça önemlidir. Doğru LMS’i seçip bu ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, ilerletebilirsiniz. Özellikle KOBİ ve büyük işletmelerde LMS işinizi büyütmeniz için size oldukça büyük bir fayda sağlamaktadır.

Çalışan eğitimi

Çalışan eğitimi şirketinizdeki Ar-Ge yöneticisi ve İnsan Kaynakları yöneticisi tarafından doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yöneticilerin belli hedeflerinin olması ve tüm faktörleri göz önünde bulundurup LMS ihtiyacının olup olmadığını belirlemesi gerekmektedir. LMS kullanarak çalışan eğitimi ve gelişimini sağlamak, eğitim sürecinizi hızlı ve basit hale getirecektir.

Çalışan eğitimi ve gelişimi de kurumunuza büyük avantajlar getirebilir. Çalışanınıza verdiğiniz eğitimler ile yeni sorumluluklar verebilir bu sayede çalışan motivasyonunuzu ve personelinizin şirketinize bağlılığını arttırabilirsiniz. 

LMS, çalışanlarınızın yeni bilgiler öğrenmesini, problem çözme becerileri kazanmasını ve yaratıcılığının artmasını sağlayabilir. LMS, öğrenenlerinizin ilgisini çekerek, sürükleyici öğrenme deneyimleri oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bunu başarmanın bir yolu, AR / VR tabanlı e-ELearning kursları tasarlamaktır.

Cinema8 Blog - LMS nedir? Temel İşlevleri ve Özellikleri 1

Uygunluk Eğitimi ve Katılım

Çoğu şirket, çalışanlarının çalışma ortamlarına hızlı uyum sağlayabilmelerini umut eder. Özellikle yeni işe başlayan çalışanlarınızın şirkete adapte olması şirketi tanıması, adaptasyon gibi konularda bu eğitimler oldukça önem taşımaktadır.

LMS kullanarak çalışanlarınızın daha yetkin hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Uyum eğitimi üzerine kurslar almak özellikle işe alım söz konusu olduğunda, çalışanların özgüvenlerini artırabilir. Çalışanların bir göreve başlamadan veya yeni bir sorumluluk almadan önce eğitim almaları bu görevleri yaparken özgüvenlerini arttırmalarına yardımcı olmaktadır.

Uyum Eğitiminin Uygulanması İşinizin Büyümesine Nasıl Katkı sunar?

İşe alma ve uyum eğitimi çalışanlarınızın geçmiş hatalardan ders almasına yardımcı olacaktır. Eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek, işleri daha iyi yapmak için harika bir yoldur. Ekibiniz esneklikle sorunları çözebilecektir. Çalışanlar ve eğitim yöneticilerinin her ikisi de bilgi paylaşım anlayışına sahip olduklarında, kuruluşunuzun dahili prosedürlerinde bir iyileşme fark edeceksiniz. Eğitim programınız, her çalışanın kuruluşunuzdaki rolü hakkında bilgi verecektir. Böyle bir strateji aynı zamanda sürekli bir öğrenme ve gelişen temellere sahip bir ortam yaratacaktır. 

Tüm bunlar, işin büyümesi ve dönüşümü söz konusu olduğunda geride kalanlar için çalışan bulundurmanın riskini en aza indirerek daha güvenli bir çalışma durumu oluşturmaya katkı sunar. Uyumluluk eğitimini uygulamak için bir LMS seçerken, sağlam raporlama ve değerlendirme özelliklerine ihtiyacınız olacaktır.

Satış Eğitimi ve Çalışan Becerileri Geliştirme

Şirketlerin genel amacı karlılıklarını arttırmak bu sebeple de doğru satış yapabilmektir.  LMS kullanarak satış eğitimleri vererek satış temsilcilerinize yetkinlikler kazandırabilir ve bu sayede satışlarınızı arttırabilirsiniz. Satış eğitimine başlamak veya mevcut satış eğitimlerinizi geliştirmek istiyorsanız LMS bunun için oldukça faydalı bir araçtır. LMS ile doğru kursların tasarlanmasını ve uygulanmasını sağlayabilirsiniz. Satış eğitimi için doğru LMS aracını seçerek, oldukça hızlı bir şekilde bir satış eğitimi programı oluşturabilirsiniz.

Çalışanlarınızın becerilerini geliştirmek, gelirlerini olduğu kadar kariyer hedeflerini de arttırmanın anahtarıdır. 

Birinci sınıf bir LMS satış eğitimi için olması gereken özellikler?

 • İşbirlikçi öğrenme
 • Mobil uyumlu öğrenci portalı
 • Birden çok kullanım hakkı desteği
 • Marka özelleştirme
 • Çoklu medya desteği
 • Değerlendirmeler ve gelişmiş raporlama
 • e-Ticaret entegrasyonları
 • Lisans yönetimi söz konusu olduğunda esneklik
 • Oyunlaştırma (rozetler ve skor tabloları)

Etkili bir satış eğitimi programı, teklifinizi müşterilerinize iletmek için doğru yolu bulmaya odaklanmalıdır. Bir ürün veya hizmet sunuyorsanız, satış ekibiniz uyumlu bir strateji izlemezse karlılık açısından bir başarı yakalayamayabilirsiniz.

Mevcut satış gücünüzden gelen geri bildirimler, gelecekteki hayal kırıklığını önlemek için belirli konular etrafında senaryolar oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bunları kullanarak eğer hata var ise bu hatayı yeniden yapmamak için veya başarıyı daha da arttırmak için çeşitli eğitimler üretip bu eğitimleri çalışanlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Satış eğitimi için LMS kullanarak şunları yapabilirsiniz:

 • Katılım programlarını barındırarak işe alımlar
 • Ürün bilgisi hakkında seminerler oluşturma
 • Müşteri etkileşimi eğitimine odaklanma
 • Müşterilerle önceki etkileşimlerden vaka çalışmasına dayalı öğrenme tasarlama

Müşteri Eğitimi

Müşteri odaklı LMS, müşterilerinizin online eğitim sürecinde yardımcı olabilir, müşteri katılımını arttırabilir, müşterilerinizin şirketiniz ve ürünleriniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Müşteri memnuniyetinin sağlanması konusunda bunlar oldukça önemlidir.

Müşteri eğitimi söz konusu olduğunda, stratejik bir ortağa ihtiyacınız vardır. Beklentilerinizi karşılayan teknolojiyi seçmek müşterilerinizin size karşı imajınızı yükseltir ve sürekliliğinizi artırır. Eğitim ekibinizde, mükemmel müşteri deneyimlerinin oluşturulmasına yardımcı olmaya adanmış bir eLearning aracı olacaktır. İhtiyaçlarınıza uygun bir strateji tanımlayabileceklerdir.

Kurs geliştirmeden etkili programlar planlamaya ve sunmaya kadar, müşteri eğitimli LMS sizin için ideal çözüm olabilir. En uygun LMS'i seçerek doğru müşteri eğitimi stratejisini oluşturursanız müşteri memnuniyetini de sağlayabilirsiniz.

Takip ettiğiniz yöntemler müşteri eğitiminizin başarısını belirleyecektir. Bu fikirleri uygulamak için bir strateji tasarlamanız ve yıldız bir ekip kurmanız gerekir. Eğitim içeriğinizi oluştururken de hedef kitlenizi belirlemek ve bu kitlenin dikkatini çekmek, onların gözünde şirketinizin değerini arttırmanızı sağlayacak araçlar kullanmanız gerekmektedir. Daha sonra eğitimlerinizi değerlendirmeniz ve bir sonraki eğitim için geri dönüşümleri almanız bir sonraki eğitimde daha iyi olmanızı sağlayacaktır.

Müşteri Eğitimi LMS'ini birinci sınıf yapan nedir? 

Başarılı müşteri eğitim programlarını yaratmaya çalışırken, LMS'nizin aşağıdakilerden en azından bazılarını sağlayabilmesi gerekir:

 • Kullanımı kolay arayüz
 • Mobil öğrenme uyumluluğu
 • Sosyal öğrenme kapasitesi
 • SCORM ve Tin Can API uyumluluğu
 • Müşteri motivasyonu ve katılımı için oyunlaştırma öğeleri
 • Kullandığınız araçlarla LMS entegrasyonları (örneğin, CMS çözümleri, GSuite, e-Ticaret, Hubspot, Magento vb.)
 • Çoklu kullanım hakkı desteği
 • Yerelleştirme / Çok dilli destek

Genişletilmiş Kurumsallar

Birçok büyük kuruluş birden fazla bayi ve tedarikçi ile çalıştığı için tüm satış kanalları üzerinden eğitime ihtiyaç duyar. Aynı şey müşteri hizmetleri departmanınız için de geçerlidir.

İşiniz ister perakende ister bilgi teknolojisi olsun, çalışan eğitimi verebilmek her sektörde büyük önem taşır. Genişletilmiş bir kurumsal LMS, özellikle satış eğitimi söz konusu olduğunda kullanışlı olabilir. Böyle bir LMS'nin uygulanması, satışlarda zorlanılması süresince uyumlu bir stratejinin korunmasında yardımcı olabilir.

Genişletilmiş kurumsal LMS ile, müşteri şikayetlerini azaltmak için çalışanlarınıza video tabanlı senaryolar ile eğitimler verebilirsiniz. Bu şekilde müşteri memnuniyetiniz artacaktır ve bu satışlarınıza da yansıyacaktır. Eğitim ihtiyaç analiziniz ürün bilgisini geliştirmeniz gerektiğini gösteriyorsa, çözümünüz LMS'dir.

Örneğin, imalat ve otomotiv, LMS uygulamasının eğitimi başka bir seviyeye taşıyabileceği diğer bazı kullanım alanlarıdır.

Genişletilmiş Kurumsal LMS'nin En İyi Özellikleri Nelerdir?

 • Sezgisel bir Kullanıcı Arabirimi olmalıdır
 • Mobil uyumlu olmalı
 • Özelleştirme ve kişiselleştirme özellikleri gereklidir
 • İyi raporlama ve analiz araçlarını içermelidir
 • Yerelleştirme desteği olmalı

Eğitsel / Akademik Eğitim

İhtiyacınız olan eğitim tarzı, seçmeniz gereken LMS türünü tanımlamaktadır. Kurumsal LMS mi yoksa akademik LMS mi? Eğitim ihtiyaçlarınız için en iyi olan hangisidir? Sizin için en doğru kararı vererek uzun vadede sorunsuz bir online eğitim platformuna sahip olacaksınız. Yapabileceğiniz en iyi şey, herkesi mutlu eden ve herkese fayda sağlayabilen bir eğitim için doğru LMS çözümünü seçmektir. 

Öğrenciler, öğretmenler ve tüm akademik profesyoneller LMS den faydalanır. Dikkate almanız gereken birkaç ayrıntı vardır.

Eğitim alanında olanlarınız, karma öğrenme için bir LMS kullanmanın zor olabileceğini fark etmiş olabilirsiniz. Fakat bu şekilde olmak zorunda değildir. Kolay yolla bunu yaparsanız, karma öğrenme daha iyi bir kullanım olabilir.

LMS, öğrencileriniz için kişiselleştirilmiş öğrenme ve sosyal öğrenme deneyimleri oluşturmak için kullanılabilir. Dünya hergün dijital dönüşüme doğru ilerliyor eğitimcilerin bu dönüşümü derslerine uygulamak için akıllı yollar bulması gerekiyor. 

Bununla birlikte, öğretiminizi daha az stresli hale getirmek için bir LMS kullanabilirsiniz. Öğrencileriniz ve kurslarınız hakkında bilgileri tek bir yerde tutabilirsiniz. Ayrıca, notlarınızı ve ödevlerinizi dosyalayabilirsiniz.

Bir LMS ile ilgili tüm paydaşlara anında erişim ve iletişim kanalları sağlanmaktadır, bu da öğrencileriniz için erişilebilir olmanızı sağlayacaktır. Eğer a-sınıf bir LMS ödeyemeseniz bile, çok sayıda açık kaynaklı LMS seçeneği vardır.

LMS Entegrasyonlarının Önemi

İdeal LMS çözümünüzü seçerken, kararınızda diğer yazılımlarla entegrasyon yeteneği çok önemlidir. Birkaç entegrasyona sahip olmak, LMS'nizin gücünü ve faydasını çoğaltabilir. Entegrasyonlar, Ar-Ge ekibinizin daha da fazla değer kazanmasına yardımcı olacak, ayrıca bu aracı da daha verimli hale getirecektir.

Bir LMS'nin eğitim etkinliğinizi arttırması için bir medya kitaplığına ve e-Ticarete sahip olmanız gerekebilir. Zaten kullandığınız veya gelecekte kullanmak isteyebileceğiniz uygulamalarla bütünleşen harika bir LMS, Ar-Ge için işleri kolaylaştıracaktır. Çalışanlarınız bazı yazılımlar konusunda bilgili ise bunları entegre edebilecek ve bu da katılımcılarınızı arttıracaktır. Bunun yanında manuel görevleri azaltıp zamandan kazanmalarını sağlayacaktır.

Sektörünüz İçin En iyi LMS seçme taktikleri

LMS tüm sektörlerde birey ve kurumlara yardımcı olmaktadır, fakat burada önemli olan sektörünüzün ihtiyaçlarının ve beklentilerinin ne olduğudur. Bunların belirlenip ihitiyaç ve beklentilerinize uygun bir LMS seçmeniz gerekmektedir.

Kurumsal şirketler için eğitimde en önemli özelliklerden biri her zaman, her yerde online olabilmesidir. Belki de bulut tabanlı LMS veya mobil uygulamaya sahip LMS bu durum için en iyi çözüm olabilir.

Farklı Endüstriler İçin Başarılı LMS Uygulamaları

Birçok finansal servis, LMS'i çalışanlarının eğitimleri için kurs vermek amacıyla kullanmaktadır.

Bu sektördeki eğitim ihtiyaçlarınızı karşılamak için ideal bir LMS'ye ihtiyacınız olacaktır. Satış eğitimi ve kişisel beceri eğitimi de gereklidir. LMS'nizi ayrıca sertifika vermek için de kullanabilirsiniz. Bu, çalışan eğitimini daha çekici hale getirecektir. Çalışanlarınız eğitim sonunda sertifika almaktan keyif alacaklardır. LMS'nizin oyunlaştırma özelliklerini dahil ederek çalışanlarınızın ilgisini çekebilir, eğitimleri daha verimli hale getirebilirsiniz.

Perakende hizmetlerde de şirketlerin kapsamlı müşteri eğitim kapasitesine ihtiyaçları vardır. Satış eğitimi söz konusu olduğunda şirketler güçlü ve esnek bir LMS aramaktadırlar. Satış ekibinizi sürekli eğitimde tutmak müşterilerinizle etkileşim kurma yeteneklerini geliştirecektir. Simülasyon tabanlı eğitim ve müşteri senaryolarının kullanımı da uzun vadede karınızı artırabilir.

İdeal LMS Çözümünüzü Değerlendirme ve Seçme

Tabii ki size en uygun LMS’i seçmenin en iyi yolu, onu kendinizin test etmesidir. LMS almadan önce ücretsiz denemeniz karar vermenize de yardımcı olacaktır. Bu yüzden LMS satıcınızdan ücretsiz deneme süresi veya bir demo isteyip denemeniz sizin için faydalı olacaktır. 

LMS almaya karar vermeden önce en az 3-5 LMS aracını değerlendirin. Kullanıcı kurulumuna bir göz atın, maket bir eğitim kursu oluşturun, bazı ödevler yapın ve raporları çıkarın. Kullanıcı dostu bir LMS seçtiğinizden emin olun. Her zaman spesifik iş ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi karşılayan bir LMS seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Sonuç olarak, bir LMS seçerken, aşağıdaki hayati adımları izlemelisiniz:

 • Hedeflerinizi tanımlayın
 • Bir eğitim ihtiyaç analizi yapın
 • İlgili tüm paydaşlara nasıl öğrenmek istediklerini sorun
 • Bu LMS ihtiyacınız olan temel özelliklere sahip mi?
 • Seçtiğiniz LMS gelecekteki ihtiyaçlarınızı karşılayabilir mi?

Akademi.net Nedir ?

Akademi.net, 2008 yılında Gobito Digital Solutions tarafından kurulmuş, dijital öğrenme deneyimi sunan, eğitim ve öğretim ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hem bireysel hem de kurumsal kullanım için tasarlanmış yeni nesil kullanıcı dostu bir Öğrenme Yönetim Sistemi’dir(ÖYS)/ Learning Managment System’dır (LMS).

Yetkin teknik altyapısı sayesinde mikro öğrenme ihtiyaçlarını, sosyal ve mobil öğrenme desteğiyle ve yaptığı UX/UI çalışmalarıyla kullanıcılarına basit, anlaşılır, etkili ve eğlenceli bir kullanım sağlamaktadır.

Akademi.net LMS 

Akademi.net LMS, sınıf içi eğitimleri, e-öğrenme ve sanal sınıf etkinliklerinin öğrenme yolculuğu ve oyunlaştırma ile tek noktadan sosyal destek ve mobil uyum ile kolayca yönetilmesini sağlar.
Akademi.net LMS, kurumsal kullanıcılar için tasarlanmıştır ve ihtiyaçlar doğrultusunda kurum bazlı, yazılım çözümleri geliştirmeleri yapmaktadır. Özelleştirilebilir ve uyarlanabilir dijital çözümlerle kısa sürede farklı sektörlerden bir çok köklü kuruluş ile çalışmakta ve müşteri portföyünü genişletmeye devam etmektedir.