Oyunlaştırma Yolu ile Öğrenme Nasıl Yapılır? Hangi Yöntemler Kullanılır?

Günümüze bakıldığında eğitim sektöründe olumlu anlamda hem öğrenciler hem de öğretmenler için pek çok değişim ve gelişim yaşandığını görüyoruz. En çok da gelişen teknolojinin eğitimle sıkı bir bağ kurmuş olması bu konudaki sayısız değişimi beraberinde getiriyor.

Cinema8 Blog - Oyunlaştırma ve Öğrenme

Geleneksel olan eğitim yöntemleri ve çeşitli yaklaşımlar arasında süregelen bir eğitim sistemi oluşmuştur. Fakat bu sistem bir süre sonra ihtiyaçlara olumlu cevap verememeye başlamıştır. Bunun doğal bir sonucu olarak da sistem içerisinde zorunlu olarak bir gelişim ve değişim durumu yaşanmaya başlamıştır. Bu yaşanan durum sonucunda da eğitimde farklı seçenekler geliştirilmeye başlanmıştır. Bu seçeneklerden en önemlisi de oyunlaştırma ile öğrenme tekniği olmuştur.

•    Oyunlaştırma yöntemi ile öğrenme seçeneği, bir nevi kişiyi eğlendirerek öğretmek olarak önemli bir kavram haline getirilmiştir.
•    Bu yöntem, psikolojik açıdan kişilerin severek yaptıkları şeyleri daha hızlı kabul etmeleri ile alakalıdır.
•    Öğrenme konusunda oyunlaştırma yönteminin kullanılmasının pek çok önemli avantajı bulunmaktadır.
•    Bu konuda ciddi planlamalar yapmanın zamanı çoktan geldi diye düşünüyoruz.
•    Oyunlaştırma yolu ile öğrenme yalnızca eğlence için yapılan bir girişim değildir. Bu girişim, aynı zamanda kişisel gelişim konusunda bireylere sayısız katkı sağlar.
•    Marc Prensky, eğitsel video tasarımcısıdır. Onun fikrine göre insanlar artık öğrenmeye eskisinden çok daha meyilli bir hale geldi. Herkes her an bir şeyler öğrenmek için çabalıyor ve bilgi konusunda hep daha fazlasını istiyor.
•    Teknoloji geliştikçe de insanların dikkati oldukça dağılıyor, insanların her durum ve olaya karşı beslediği ilgisini eskisi gibi canlı tutmak için oyunlaştırma ile öğrenme yöntemine zaman zaman başvurulabilir.

Oyunlaştırma Yolu ile Öğrenme Korkuların Azalmasına Yardımcı Olur

İş, çoğu zaman eğlenceli bir kavram ve eylem olarak görülmez. Birçok kişi tarafından eğlencenin tam zıddı olarak görülür. İş ile alakalı eğitim seçenekleri de çoğu kişi tarafından korkutucu bulunur. Sonuçta kimse işle alakalı bir kursa güle oynaya gitmez. Bu tarz şeyler kimse tarafından asla eğlenceli bulunmaz. Eğitim ile alakalı herkesin içinde doğal bir korku unsuru yer alır. Kişilerde bunun yalnızca acı çektiren bir şey olduğu algısı oluşmuştur. Korku ile beraber öğretilen bilginin bir kalıcılığı olmayacaktır, bu nedenle de bilginin korunması zorlaşacak, çalışma verimsiz bir hal alacaktır.

•    Oyunlaştırma yöntemi ile öğrenme tekniği ise bu durumu tamamen değiştirip, işlerin eğlenceli olmaktan ziyade daha verimli hale gelmesini sağlamayı amaçlıyor. Aynı zamanda da üretkenliği arttırmayı amaç ediniyor.
•    Dopamine Inc’in kurucusu olan Gabe Zichermann ise insanların yaptığı işi eğlenceli bir forma sokmasının yeteneklerini %40 oranında arttırabileceğini düşünüyor. Bundan şunu rahatlıkla anlayabiliriz: Sevdiğiniz bir şeyi işinizle beraber harmanlarsanız daha başarılı olursunuz. Örneğin bir konser fotoğrafçısıysanız sevdiğiniz bir müzik grubunun konser görüntülerini çekerken çok daha mutlu ve başarılı olursunuz. Buna daha pek çok örnek vermek mümkündür.
•    Bu durum ortak paydada çalışanlara fayda sağladığı gibi şirketin gelişimine de katkıda bulunmuş oluyor. Tek bir şeyi yapmayı amaçlarken iki şeyi birden yapmış oluyorsunuz.

Oyunlaştırma ile Öğrenme Kişileri Daha Azimli Hale Getirir

Oynamak eylemi, kişiler için işleri eğlenceli hale getirmekten çok daha fazlasını yapıyor. Kişilerin konsantrasyonunu artırırken, öğrenme konusundaki istek ve çabalarını da olumlu yönde etkiliyor.

•    En önemlisi de kararlı bireyler haline gelmeleri konusunda fazlası ile yardımcı oluyor.
•    Oyunlaştırma, her zaman daha olumlu olan ne ise ona teşvik ediyor.
•    Bu durum ise Dr. Judy Willis’ın birçok çalışması ile birlikte desteklenmektedir.
•    Dr. Judy Willis, beyinde öğrenmenin kimyasal düzeyde nasıl gerçekleştiğini araştıran bir nörolog. Onun pek çok çalışmasında öğrenme konusundaki bu tarz mühim durumlar yer alıyor.
•    Willis’in çalışmaları içerisinde mutluluk veren bir kimyasal olan dopaminin, insanları iş yaparken mutlu ettiği ve daha stressiz iş yapmalarını sağladığı görülmüştür.
•    Oyunlar da bu araştırma sonucuna oldukça uyum sağlıyor. Çünkü oyun, öngörülemez olandır.
•    Oyun oynama davranışı, kişilere ilham vererek dopamin salgılamalarına neden olur ve onların serbest kalmalarını sağlar.

Picture puzzle interaktif oyunlaştırmaya iyi bir örnektir.

Bireylere Öğrenme İsteği Duymaları İçin Bir Neden Verir

Birçok insan ne yazık ki oturarak (bilgisayar başında, kitap okurken vs) kazanmış olduğu bilgiyi hayata geçirmek konusunda üşengeç davranmayı tercih ediyor. Fakat bundan çok daha zor olan durumlar da var.

•    Oyunlaştırma yöntemi ile öğrenmenin faydaları arasından en önemli olanı da katılımcı kişiye meydan okuma duygusunu aşılayarak eski öğrenme tarzlarının kullanımını en az seviyeye indiriyor olmasıdır. Geleneksel öğrenim yöntemlerinin kullanımını en az dereceye indirmek bu eğitimin daha kalıcı olması açısından önem teşkil etmektedir.
•    Temelde birçok kişi de oyunlaştırmanın bu faydasından yararlanarak gelişme gösterir.
•    Öğrenciler meydan okuma duygusunu hissettikleri andan itibaren bunu devam ettirmeye odaklanarak daha fazla başarı sağlamak için kendilerini motive etmeye başlarlar.
•    Bu da zaten kazanma sürecinin keyfini çıkarmanın önemli bir yolu olmaktadır.
•    Kişinin yapabileceği kadar olan zorluklar etrafında oyunlaştırma ile yapılan öğrenme dersleri kişiyi daha az derste gibi hissettirmiş olacak.
•    Zorluklar farklı boyutlarda da ortaya çıkabilir.
•    Oyunlaştırma ile öğrenme derslerinde çözülmesi gereken zor bir durum, öğrenciye çözmesi için verilebilir.
•    Fakat mühim olan bu durumda, öğrenciyi daha hızlı ve istekli olması açısından teşvik etmek olacaktır.
•    Öğrenci meydan okudukça beyninde salgılanan dopamin, daha iyi bir çalışma yapmasını ve işini sevmesini sağlamış olur.
•    Oyunlaştırma yöntemi ile öğrenme kursları, öğrenciye meydan okuyabilmeyi empoze ediyor. Bunu şu şekilde başarıyor: Öncelikle hayatta gerçekten yaşanabilecek durumlardan bir senaryo oluşturuluyor. Öğrencilerin ilgi ve alakasını daha rahat bir biçimde çekme amacı ile oyunlaştırma yönteminde kullanılan oyuncunun güçlü bir öyküyü başarılı olarak canlandırması ve bu öykünün başrolü olması sağlanır. Bu yöntem, öğrencilerin stresini ve gerginliğini üzerlerinden tamamen almanın önemli bir yolu olmaktadır. Stresli ve gergin olan kişi oyunlaştırma eğitiminden beklediklerini alamayacaktır, bu yüzden buna dikkat edilmesi gerekiyor.
•    Diğer bir yöntem ise acil bir durumun meydana gelmesini sağlamak oluyor. Öğrencinin daha iyi olan eylemi yapma gereksinimini ve hareketlerinin eskisine göre daha fazla hızlanmasını sağlamak için heyecan verici, acele bir durum yaratılıyor. Örneğin; öğrenciye sahip olmadığı bir hastalık hakkında oyunlaştırma tekniği ile profesyonel bir uygulama yapılıyor. Bu örnekler elbette daha da arttırılabilir.
•    Üçüncü önemli yöntem ise zamanla alakalı kısıtlamalar meydana getirmek oluyor. Öğrencilere kolay bir çıkış alanı tanımamak büyük önem taşıyor. Kolay bir çıkış alanı, öğrencilerin direkt olarak pes etmelerine neden olur. Pes etmemeleri için acil bir durum ve ani bir gerginlik yaratan zaman kısıtlayıcı durumlar oluşturmak kesinlikle büyük bir önem taşıyor.
•    Oyuncular ise kursta yer alan öğrenciler teşvik edildikçe çalışmak için daha çok istekli hale gelmeye başlayacaktır. Bunun temel sebebi ise oyunda yer alan oyuncuların birçok zorluğa karşı dayanıklı olmalarıdır. Bu zorlukların başında öğrencilerin son derece inatçı ve azimli halleri yer alıyor.

 

Oyunlaştırma ve Öğrenme Tasarımı İçerisinde Meydan Okumanın Yeri ve Önemi Hakkında Bilgiler

Yaşadığımız dünya ile alakalı yeni şeyler keşfetmek, farklı konularda yeni bilgiler edinmek ve meraklı olma edimini sürdürmek adına hiç kuşkusuz ki herkesin doğuştan gelen bir istek derecesi var. Fakat geleneksel eğitim yöntemleri ile bu tür önemli istekleri ortaya çıkarmak çok zor bir şeydir. Oyunlaştırma ile öğrenme tekniği ise bu durumu kolaylaştırma konusunda büyük bir rol üstleniyor ve rolünü gerçekten de güzel bir şekilde oynayarak kişilere bol bol katkı sağlıyor.

•    Oyunlaştırarak öğrenme yöntemi, birçok şeyin üzerinde yer alır ve kişiye hiç tahmin etmediği konularda bile ilham verir, işlerine kolay bir biçimde odaklanması konusunda yardımcı olur.
•    Aynı zamanda bu eğitim, öğrencilerin hedeflerine ulaşma isteğini artırarak sürükleyici bir deneyim sunar.
•    Bunu yaparken de birçok duyunun işlevli hale gelmesini sağlar. Her duyu organına bir görev düşer ve her duyu organı birbiri ile iş birliği içerisine girmiş olur.
•    Günümüzde bu yöntem, iş dünyasında da sık sık kullanılmaya devam ediyor.
•    Bir satış elemanının bu eğitimden faydalanıp daha yaratıcı fikirler ile birlikte iş hayatına devam ettiğini bir hayal edin, her sektör bu şekilde canlanacak ve daha kreatif bir hal alacaktır. Böylece zincirleme bir şekilde olumlu durumlar birbirlerini etkilemeye başlayacak ve daha büyük bir başarı sağlanmış olacaktır.
•    Sonuç olarak, oyunlaştırma ile eğitim yöntemi, öğrencilere belli konularda hedefler belirlemeleri konusunda yardımcı olur ve onlara bir amaç belirlemeleri için teşvikte bulunur.
•    Yöntem doğru bir biçimde kullanıldığında hedef odaklı olunur ve gelecek zamanlarda elde edilmek istenen standartlar da belirlenirse hiçbir sorun çıkmaz. 
•    Oyunlaştırarak öğrenme fiziksel durumların ötesinde bir yerde bulunur ve sürekli olarak kişinin başarma azmini artırma görevi üstlenir.
•    Öğrencilerin ders konusunda kendilerine ait olan hedef ve amaçlarını belirleyerek bu adımlarından sonra hedeflerine doğru ilerleme durumlarını ölçme kabiliyetleri de ortaya çıkmış olur.
•    Oyunlaştırma yönteminin izlediği yollar her zaman etkili olmalıdır. Kişiyi azimli hale getirmelidir. Kolay yöntemlerle beraber yapılan bir oyunlaştırma hikayesi, etkili sonuç vermeyecektir.
•    Acı çekmeden, zorlanmadan bir şeyleri öğrenmek zor. Bunu şu şekilde örneklendirebiliriz: Bebekler henüz dünyayı keşfetme aşamasındayken birçok davranışta bulunurlar. Örneğin bu sıcak, buna dokunma deseniz bile keşfetmeden farkına varmazlar. Dokunup elleri acıdığında artık ona dokunmamaları gerektiğini fark ederler. Aslında öğrenme açısından pek çok durum da tam olarak bu şekilde seyreder.
•    İlk önce, sınıf düzenini tamamen sağlayacak şekilde ufak takım çalışmaları yapılır. İş birliğinin hakim olduğu çalışmalar uygulanmaya başlar. Bu standartlara uyularak pek çok takım oluşturulur. Bu takımların her hafta değiştirilmesi gerekir, uzmanlar bu yönde oldukça fazla uyarı yapıyorlar. Aksi takdirde kişiler alıştıkları kişilerle beraber iş yapmaya devam ederek diğer takım arkadaşlarını tanıyamaz. Bu da süreç açısından pek olumlu bir durum ortaya çıkarmayacaktır. Bu durum, öğrencilere yarışma heyecanı aşılayarak birbirlerine de yardımcı olmalarını sağlamış olacaktır. 
•    Rutin durumlar yaratmak da oyunlaştırma yöntemi ile öğrenmenin altın kuralları arasında yer alır. Sınıfta yer alan kişilerin yapması gereken pek çok iş ve görev vardır. Sınıftaki sıraların düzenli şekilde sıralanması buna örnek olarak verilebilir.
•    Sınıftaki her kişiye bu tarz misyonlar verilerek bu görevler hakkında çeşitli sayıda öyküler oluşturmaları istenir. Kişilerin ilgi alanları ve sınıf seviyesi örneklerin çeşitliliğini etkileyen en önemli durumlardan biridir. Bu kısımda mühim olan nokta ise kişileri oyunlaştırma ile öğrenme yönteminin içerisine tamamen etkin bir açıdan çekebilmektir.