Sizin de bildiğiniz gibi dijital pazarlama reklam verenlere inanılmaz derecede imkanlar sunmaktadır. Özellikle geleneksel reklamların hantal ve yavaş işleyen süreçlerinin aksine dijital pazarlama, teknolojinin firmalara sunduğu en büyük nimettir. Bu konuda verilebilecek en iyi örnek ise şüphesiz dijital pazarlamanın mükemmel bir hedefleme olanağı sunmasıdır.

Yaş aralığından, cinsiyete hatta kişilerin davranışlarına kadar pek çok alanda hedef kitleyi daraltarak pazarlanmak istenilen ürünü veya hizmeti dijital pazarlama aracılığı ile alıcısına sunulabilmektedir. Üstelik tek bir mecrada değil kullanıcıların aktif oldukları her türlü platformda bu reklamı onlara yapmak mümkündür.

Önemli olan hedef kitleyi en doğru şekilde seçmek ve onların karşısına doğru reklamı çıkarmaktır. Söz konusu olan şey dijital pazarlama olduğu için içeriğin önemi ve gücü herkesçe kabul görmüştür.                         

Cinema8 Blog - Dijital Pazarlamada İnteraktif Video Kullanmak İçin 6 Neden

Geleneksel reklamların sadece hipnoz yöntemlerine odaklanarak kullanıcıların bilinçaltında yer edinmek istediğini hepimiz biliriz. Bu sayede marka kullanıcıların akıllarında yer edinir ve bilinirlik artırılmış olur. Peki kullanıcılar buna ilgi gösterir mi? Yani sevdiği bir diziyi izlerken araya giren 15 dakikalık bir reklamda onlara aynı markanın çeşitli reklamını göstermek etkili olur mu? Ya da daha kötüsü aynı reklamı o kısacık arada defalarca göstermek işe yarar mı? Cevap sizin de takdir edeceğiniz gibi hayır olacaktır. Nitekim bıkkınlık, özellikle reklam konusunda günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır.

Sosyal medya veya benzeri mecralarda insanların bu konudaki yorumlarını inceleyerek durumun ne kadar vahim olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bir nevi haklı isyan demek de yanlış olmayacaktır. Çünkü onlar da sürekli kendisini tekrar eden metinleri dinlemekten oldukça sıkılmış durumdalar. Öyleyse bu gibi durumlarda ne yapılmalıdır? Kullanıcıların reklamlara ilgi göstermesini sağlamak, onlara markayı sevdirmek ve sunulan şeyleri satın almalarını sağlamak için ne yapılabilir? Yapılabilecek en iyi şey sizin de bildiğiniz gibi onlara, hali hazırda tükettiklerini sunmaktır! Ne mi demek istiyoruz? Şöyle anlatalım; onlara hali hazırda en çok tükettikleri içerik türü olan videolar ile yaklaşmak ve reklamlara ilgi göstermelerini sağlamak mümkündür. Zira içeriğin en etkili pazarlama yöntemi olduğunu günümüzde bütün firmalarca kabul görmüştür. Hadi o zaman sizinle en etkili olan içerik türünü inceleyelim.

İnteraktif Videolar

Kontrol etmek insanların en sevdiği şeydir. Farkında bile olmadan yaradılış gereği sürekli bir şeyleri kontrol etmek isteriz. Bu da firmalar için eşsiz bir fırsat doğurmaktadır. İşte interaktif videolar bu olanağı eşsiz şekilde sunmaktadır.

İnteraktif videolar normal reklamcılık anlayışından veya Youtube’da video başlamadan önce konulan 5 saniyelik reklamlardan oldukça farkıdır. Çünkü bunda kullanıcılar kendi istekleri ile videoyu izlemekteler. Bir başka deyişle onların eğlencelerini kısa reklamlarla yarıda kesmek yerine eğlendirmek amacı ile interaktif videolar kullanmak oldukça etkilidir. Netice itibariyle bu videoların yapılış amacı kullanıcıları içeriğe çekmek ve vakit geçirmelerini sağlamaktır. Örnek olarak: 

Şimdi firmaların, interaktif videoları dijital pazarlamada niçin kullanması gerektiğine yakından bakalım.

1-Kontrol Kullanıcıdadır.

Bunun anlamı şu; interaktif videolar kullanıcılara, içeriği istedikleri gibi yönlendirebilme olanağı verir. Mesela kritik bir noktaya gelince kullanıcının karar vermesi ve videonun nereye gideceğini seçmesi gerekir. Aslında bu içerik türünün diğerlerinden farklı olmasının nedeni de budur. Bu yüzden normal içeriklere kıyasla içeriğin, neredeyse tamamı izlenmektedir. Onlara seçebilme ve videonun kaderini değiştirebilme olanağı vermek içeriğe tıklamaları ve onu sonuna kadar izlemeleri için oldukça iyi bir sebeptir. Zaten bu yüzden bu kadar sık bir şekilde tercih edilmektedir.

Tabi burada üzerinde durulması gereken bir nokta daha var. İnteraktif videolar hazırlanırken kullanıcıların yapacakları seçimler iyi planlanırsa markanın vermek istediği mesaj çok başarılı olacaktır. Çünkü kullanıcı seçimi kendisi yapmaktadır. Kimse ona, keyif aldığı bir videoyu izlerken en heyecanlı yerinde kesip reklam izletmemiştir veya içeriklerin içerisine yerleştirip kötü bir pazarlama yapmamıştır. Burada alınan karar tamamıyla kendisine aittir. Bu yüzden kararı sonucu açılacak olan videoda göreceği mesaj bir nevi kendi düşüncesi olacaktır. Şöyle düşünün; bir insan kendisine zorla aşılanmaya çalışan düşüncelerin arkasında mı durur yoksa hür iradesi ile alacağı kararın mı? Cevap sizin de onaylayacağınız gibi kendi hür iradesi ile aldığı olacaktır. 

2-Kaliteli Bir İçerik Türüdür

Sizin de bildiğiniz gibi stratejik pazarlama yapan bütün uzmanlar hiçbir zaman kitle ile hareket etmez. Her zaman bir adım geride durup onların davranışlarını, alışkanlıklarını ve düşüncelerini gözlemek ister. Eğer biraz geriye çekilip toplumu izlemeye başlarsanız işiniz için oldukça büyük sırlar verdiğini göreceksiniz. Peki en çok dert yandıkları şey nedir? Biz söyleyelim; kalitesiz içerik, içerik hırsızlığı ve birbirini tekrar eden kopya içerikler. Senaryo hep aynıdır, bir içerik üretici veya firma kendisine bir konu bulur. Daha sonra bu herkes tarafından taklit edilir. Çünkü o yöntem tutmuştur!

Yeni içerik türleri için kafa yormaya veya yeni şeyler denemeye gerek yoktur. Sizce kullanıcılar aynı fikirde mi? Yani önlerine ne konulursa konulsun tüketirler mi? Ne yazık ki bu tarz kısa yollar onların pek hoşuna gitmez. Hatta çoğu zaman tepkilerini sert bir biçimde belirtirler. Sonuç ise sizin de gördüğünüz gibi izlenmeme ve popülaritenin azalması olur.

İşte interaktif videolar bu sorunu ortadan tamamen kaldırır. Her bir videonun içerisinde çeşit çeşit yeni videolar gören kullanıcının geri dönüşü sürekli olumlu olur. Zira orada büyük bir emek olduğunu ve o içerik için çaba gösterildiğini bilir. Bu yüzden bu tarz içerikler oluşturan kişilerin içeriklerini seve seve izlerler.

3-Uzun Vadeli Bir Çalışmadır

Pazarlama uzun vadeli, orta vadeli ve kısa vadeli olmak üzere üçe ayırılır. Dijital pazarlama ile de bu pazarlama çeşitlerinin hepsini yapabilmektir. İster hızlı nakit akışı oluşturmak için fenomenlerle anlaşıp çok kısa sürede geri dönüş almak ister Instagram story reklamları ile orta vadeli çalışmalar yapmak ister de içerik pazarlaması yapıp sadece markayı sevdirme ve kullanıcıların bilinçaltında yer edinmek mümkündür. Peki bunlardan hangisi tercih edilmeli? Aslına bakarsanız hepsi de dengeli olarak kullanılmalı. Ama önemli olan aradaki dengeyi iyi sağlayıp kalıcı bir firma olma yolunda adımlar atmaktır. Size bugün 20 yaşında olan bir birey bundan 15 yıl sonra bile markanızı sevmeye devam edebilir ve onların kalplerini kazanmanız uzun vadeli pazarlama teknikleri ile mümkündür desek ilgilenir misiniz? O zaman yapmanız gereken markanızı onlara sevdirmek ve ona yönelik içerikler üretmektir.

Evet, uzun vadeli yatırımlar yapmak yerine kısa vadeli olanlara yönelmek ve hızlı sonuçlar almak daha cazip görünebilir. Ama siz de çok iyi biliyorsunuz ki yeni müşteri kazanma maliyeti elinde olan müşterileri kazanmaya oranla 7 kat daha maliyetli olmaktadır. Bunu da yapabileceğiniz en iyi yöntem şüphesiz interaktif videolardır. 

4-İçerik İçerisinde Pazarlama 

Bir televizyon dizisi izlediğinizi düşünün. Orada sevdiğiniz bir oyuncu olsun ve o an üzerinde bulunan kıyafet insanların oldukça hoşuna gitsin. Gerek tasarımı gerekse kalitesi ile izleyenleri etkilesin. Normalde alışık olduğumuz senaryo iki gün sonra açılacak olan pazarda aynısını görmektir değil mi? Hatta “X dizinde Y’nin giydiği gömleğin aynısı gelmiştir!” diye de bir pazarlama çalışması yaparlar. Peki bu etkili olur mu? İnsanlar bu ürüne talep gösterir mi? Her hafta iple çektikleri ve severek izledikleri dizide bulunan favori oyuncuları bir kıyafet giyecek ve onlar da beğendiği bu ürünün aynısını görünce kayıtsız kalmayacaklardır. Buna benzer pek çok çalışmayı geçmişte gördük.

Günümüz pazarlama modeline yani dijital pazarlamaya bunu entegre etmek mümkün mü? Neyse ki zamanında bu alanda uzman olan reklam guruları bu potansiyeli görmüş olacaklar ki günümüz içerik türlerinde oldukça kullanışlı bir şekilde uygulamanın bir yolunu bulmuşlar.

En etkili içerik türü olan interaktif videolarda kullanıcının üzerinde bulunan ürünü veya aldığı hizmeti tüketicilere sunmak oldukça kolaydır. Örnek vermek gerekirse basit bir senaryo oluşturulup hazırlanan içerikte, kullanıcıların dikkatini çekecek bir açıya, satış sayfasına yönlendiren ve onların kolayca anlayabileceği bir ibare konulabilmektedir. Bu sayede böylesine etkili bir pazarlama yöntemi modern teknoloji ile bir araya gelmiş olur ve günümüz teknolojisinin hızına yetişebilir. 

5-Dijital Pazarlamanın Gücü

Sizin de bildiğiniz gibi dijital pazarlama oldukça iyi bir hedef kitle seçmemize olanak verir. Sponsorlu içerikler hazırlarken kullanıcıların cinsiyetlerine, yaşlarına, medeni hallerine, evli olup olmadıklarına, hangi Facebook sayfası ile ilgilendiğine ve hatta alışveriş yapıp yapmadığına kadar çok spesifik bir kitle belirlemek mümkündür. Netice itibari ile hedef kitle ne kadar dar olursa satış konusunda başarı da o kadar artar. Ama burada bir sıkıntı vardır. O da kullanıcıların, özellikle yanlış hedeflemeler yüzünden aynı reklamı defalarca görüp markadan veya üründen soğumasıdır. Çünkü bu konuda yapılan araştırmalar 7 defadan sonra gösterilen reklamların kullanıcılarda bıkkınlık oluşturduğunu kanıtlamıştır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ne yapmamız gerekiyor? Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi kullanıcının kendi rızası ile içeriğe girmesi oldukça önemlidir. Bunun da en iyi yönteminin interaktif videolar olduğunu söylemiştik. Ek olarak onlara halihazırda tükettikleri içerikleri sunarsak talep olacağını da söylemiştik. Bunun için de onları eğlendirmemiz gerektiği ve vakit geçirebilecekleri içerikler sunma konusunda hemfikiriz.

Peki o zaman konumuza gelelim, interaktif videolar firmalara, özellikle bir konuda çok faydalı olur. O da kullanıcıların içerikleri sonuna kadar tüketmesidir. Nice emekler ve yüksek maliyetlerle oluşturulan içerikler kullanıcıların ilgisini çekmeyince yapılan çalışmalara çöpe gidebilmektedir. Ama interaktif içeriklerde bu sorun ortadan kalkmaktadır. Güzel bir giriş yapılan ve henüz ilk saniyelerinde kullanıcısının ilgisini çeken içeriklerin izlenme oranı daha yüksek olur. İzlenmeleri kat kat artıracak şey ise başlığa “interaktif video” yazmaktır. Kararları onların alacaklarını bilmek ve zaten ilgileri olan bir konuda içerik hazırlamak markaların bu büyük sorununu çözer. Kullanıcı içeriğe girecektir, çünkü orada ilgisini çekecek bir senaryo, kendisinin alabileceği kararlar ve şekillendirebileceği bir içerik türü olduğunu bilmektedir. Bu sayede hazırlanan video sonuna kadar izlenecek ve verilen emeklerin karşılığı alınacaktır. Zaten hepimiz de bunu istemez miyiz?

6-Analiz

Son olarak interaktif videoların tartışmasız en iyi yanı ise inanılmaz analiz olanakları sunmasıdır. Özellikle bu hizmeti veren profesyonel firmalar geliştirdikleri algoritmalar ile işlemleri oldukça basite indirgemiştir. Eğitim alanında dünyanın yeni trendi olan bu içerik türü pazarlama alanında da harikalar sunmaktadır. Dijital pazarlama uzmanları veya bu hizmeti uzman bir şekilde veren firmaların en önemli kaynağı analizlerdir. Çünkü bilgi güç demektir. Ne kadar bilgi varsa o kadar başarılı bir çalışma yapılabilir. Bu tarz çalışmalarda kullanıcıların içeriğe ne kadar talep gösterdiği ne kadar izlediği ve neresinde bıraktığı oldukça önem arz etmektedir. İşte interaktif videolar bu firmalar arasında her zaman popüler olmaktadır. Bu sayede yanlış yapılan çalışmalar veya hatalı düşünülen konular nokta atışı ile belirlenip hemen telafi edilebilmektedir. 

Şimdi aklınızda bir soru oluşması doğaldır. “Bu kadar faydalı ve işlevsel olan videoları oluşturmak çok emek ve uzmanlık ister” gibi. Güzel haber şu ki böylesine etkili içerikleri oluşturmak Microsoft Ofis programlarını kullanmak kadar basittir. Bunu biz değil Bahçeşehir Üniversitesi'nde uzaktan eğitim müdürü olan Mehmet Akhoroz söylemektedir. Cinema8 gibi bu tarz teknolojileri ülkemiz ile buluşturan firmalar sayesinde interaktif video oluşturmak günümüzde herkesin kolaylıkla yapabileceği bir işlem haline gelmiştir. Üstelik bilgisayara herhangi bir kurulum yapmadan web uygulaması üzerinde videoları sürükleyip bırakarak hızlıca yapılabilmektedir. Bu işlemin bu kadar kolay olmasından dolayı sizin gibi markalar, her alanda uzmanlaşmak yerine bütün vakitlerini ve enerjilerini kendi işlerine yoğunlaştırabilmektedir. Sonuç itibari ile müşteriler kaliteli ve sevebilecekleri içeriklerle buluştukları için oldukça mutlu olmaktadır. Markalar ise bütün konsantrasyonlarını kendi işlerinde yoğunlaştırdıkları için bu tarz etkili içeriklerle büyümelerini hızla gerçekleştirmektedirler. 

Konuyu toparlamadan önce son bir noktaya değinelim. İnsanoğlu olarak yaradılış gereği zıtlıklar içerisinde yaşarız. Dijital pazarlama içinse bu satış konusunda geçerlidir. Bir ürünü müşteriye satmak isterseniz satın almayacaktır. Dünyanın en iyi prodüksiyonu kurulup en ünlü kişilerle çalışılsa bile direk olarak ürünü satmaya çalışmak her zaman müşterinin geri çekilmesini sağlayacaktır. Sebebi ise oldukça açıktır. Aykırı bir kişi olmadığı müddetçe insanlar sizin onlara verdiklerinizi almazlar. İnsanlar düşünmeyi isterler, karar vermeyi ve yönetmeyi de. Bu yüzden bir video reklamı oluşturup onların içeriklerini bölmek ve en heyecan aldıkları yerde ilgilenmeyecekleri ürünleri onlara sunmak hatalı bir yöntem olacaktır. Onun yerine kullanıcıların içeriğe kendi isteği ile girmelerini sağlamak ve onlara sevebilecekleri şeyler sunmak internetten satış yapma konusunda markanız için daha faydalı olacaktır. Geri dönüşleriniz çok daha iyi ve etkileşimleriniz yüksek olacaktır. Böylelikle yıl sonu büyüme hedeflerinizi kolaylıkla tutturabileceksin. 

Cinema8 ile İnteraktif İçeriklerinizi Kolayca Hazırlayın!

Cinema8 sektörünün öncüsü olan ve dünya genelinde hizmet veren bir teknoloji girişimidir. Uzman kadrosu, sektör deneyimi ve köklü firmaların referansları sayesinde her zaman tercih edilen bir firma olmuştur.

İçeriğin gücünü çok önceden fark edip firmalara bu alanda hizmet verebilmek için yola çıkmış ve günümüzde eşsiz ürünler ortaya koymaktadır. Oluşturduğu web uygulaması sayesinde interaktif videolar hazırlamak, temel düzeyde bilgisayar bilgisi olan herkesçe yapılabilmektedir. Çokça tercih edilmesinin en büyük nedeni de budur. Bir diğeri ise geleneksel video izleme anlayışını tamamen değiştirip olaya bambaşka bir boyut getirmesidir. Video izlerken soru sorulmasına, geri bildirim formu doldurmaya, bağlantılar, düğmeler, paneller ve tıklanabilir alanlar eklemeye olanak vermektedir. Tabi bunların arkasında da Cinema8’in uzman yazılımcı kadrosunun olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bu şekilde güncel teknolojiye kolayca uyum sağlayabilir ve kendi işinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz.  Ayrıca ücreti ile de markaların yüzünü güldürmektedir. Sanılanın aksine oldukça uygun maliyetlerle siz de firmanız için aktif olarak kullanabilirsiniz.

Son olarak satın almadan önce daha fazla fikir sahibi olmak ve ürünü deneyimlemek için size özel hazırlanacak olan bir demo talep edebilirsiniz. Böylelikle kendi işiniz ile nasıl uyum sağlayacağını deneyimleme olanağını bulmuş oluyorsunuz. Aklınıza takılan her türlü soruyu cevaplamak ve firmanıza özel bir çalışma yaptırmak için siz de burada bulunan sayfa üzerinden Cinema8 ile iletişime geçebilirsiniz.